I Malmö har skolor som Gottorpskolan, Videdalsskolan och Alléskolan under hösten välkomnat nya deltagare från Teach for Swedens (TFS) ledarskapsprogram. Samarbetet mellan Malmö stad och TFS spelar en viktig roll i att öka kompetensen på skolorna och bredda perspektiven, berättar Daniel Lindbladh, utvecklingssamordnare på Malmö stad.
– Behovet av lärare i matematik, teknik och naturvetenskap är stort, och där spelar TFS en jätteviktig roll genom att omskola exempelvis ingenjörer, biomedicinare eller arkitekter till lärare. Deltagarna kommer in med andra erfarenheter och perspektiv som kan inspirera och utveckla både kolleger och elever i skolan, säger Daniel.
Teach for Swedens ledarskapsprogram kombinerar både akademisk lärarutbildning med träning i ledarskap. Syftet är att bidra till fler behöriga lärare och skickligare ledare i skolorna. Sedan starten har nära 500 nya lärare utbildats – och idag är nästan 10% av alla verksamma behöriga tekniklärare på högstadiet utbildade via programmet.
– TFS-deltagarna är ofta lyhörda och nyfikna lärare som kommer in med erfarenhet och ledarskap. Och ledarskap är A och O i klassrummet – något som den traditionella lärarutbildningen kanske inte alltid förbereder studenterna på i samma utsträckning. Dessutom får lärarna från TFS också med sig tänket om en likvärdig skola och en vilja att bidra till förändring, fortsätter Daniel.
Teeba Saleh, NO-lärare på Videdalsskolan
Totalt har fem nya deltagare från TFS anställts på skolor inom Malmö stad under hösten. En av dem är Teeba Saleh, tidigare biomedicinsk analytiker, som nu omskolar sig till lärare och undervisar i NO-ämnena.
– Det har varit tufft att börja med något helt nytt, men jag har fått mycket stöd från både kollegor på skolan och Teach for Sweden. Lyckan med att vara lärare är att få se elever utvecklas och lära sig saker – förändringen från att de säger ”jag kan inte det här” till att börja ställa frågor, vara delaktiga och faktiskt uppskatta lektionen, säger Teeba Saleh.